Säsongspremiär för U19: ”Har stora förväntningar”

Preview Örebro Black Knights vs Limhamn Griffins 13/8-16
U-19 fotbollen är tillbaka! Efter ett år av uppehåll spelare återigen ett U-19 lag i Black Knights regi. Laget är således väldigt ungt då det endast finns en 97:a med i den ca 25 man starka truppen. Laget bygger till stora delar på förra årets U-17 lag där en stor kull med 98:er och 99:er utgör stommen i laget. Laget kommer även att ha flera talangfulla 00:er med sig som kommer att få känna på hur det är att spela med äldre. Intåget at HC Aaron Fiddler i föreningen har även präglat U-19. Han tar på sig HC rollen även i detta lag och med hans vakande öga över klubbens talanger hoppas föreningen på stora saker av detta U-19.

QB
Adam Fahlvik
RB
Oliver Jansson
Z
Jesper Holmberg
Y
Sebastian Nilsson
T
Douglas Eriksson
X
Johannes Lindeus
ST
Isaac Moore
SG
Felix Thume
C
Marvin Menjivar
WG
Anton Oscarsson
WT
Gustav Rydberg
WE
Isaac Moore
NT
Felix Thume
SE
Sebastian Nilsson
Jack
Oliver Jansson
Will
Felix Järvelä
Mike
Adam Fahlvik
Sam
William Stålhök
FS
Jesper Holmberg
$
Douglas Eriksson
C
Christian Mourad
C
Johannes Lindeus
När det kommer till fotbollen som skall spelas så kommer det finnas definitiva likheter och kopplingar till hur föreningens A-lag spelar. En sak är säker, detta är inte ett lag som bygger på finess. Laget kommer vara byggt runt en ”smash-mouth”, ”ground and pound” mentalitet där allt handlar om hur vi presterar på linjen. För att göra detta så kommer två av Sveriges bästa 97:er vara tvungna att prestera på topp hela säsongen. Isaac Moore är den självklara ledaren på både den offensiva och defensiva linjen, och han kommer att skapa mycket utrymme för våra offensiva bollbärare från sin OT position. Även Adam Fahlvik är en viktig hörnsten i detta lagbygge. Många minns förra årets Dukes-final (U-17) då Adam presenterade sig för den nationella publiken och visade att han tillhör toppskiktet av spelare i Sverige.