HC Klar – Utveckling av hela Föreningen

Välkommen Tillbaka

Vi hälsar Sam Eisenstadt välkommen tillbaka som HC/DC inför 2024. Sam som var HC/DC i Black Knights 2021 och 2022. Var således med och vann SM guld 2021 som var klubbens första på herrsidan.

Sam Eisenstadt tillsammans med de offensiva coacherna Erik Törnblom och Johan Stål efter det historiska SM Guldet 2021 på Behrn Arena. Foto Jonas Domfors

I am very grateful and excited to return as the HC of the Black Knights. My fiance and I are planning on living in Sweden for the next 3 years or so. In that time, I have big visions for what the team can become and culture we can establish. Örebro is a great city, and Sweden is full of talented athletes, I can’t wait to get to work.

Sam Eisenstadt, HC/DC

Under 2023 har Sam coachat i Spanien och var HC/DC i LG LED Las Rozas Black demons. Med Black Demons vann Sam ligatiteln i den spanska ligan som för övrigt var deras första någonsin. Med Black Demons spelade hade de även en plats i CEFL där de vann första matchen för att sedan åka ut mot franska Flash från Paris. I Black Demons var Sam uppskattad för sitt sätt att leda som coach och var välkommen tillbaka till kommande år.

Sam Eisenstadt hyllas efter klubbens historisk första spanska mästerskap titel 2023.

Efter att den nationella spanks ligan var färdig så väntade ett nytt äventyr och ett nytt uppdrag i Barcelona Dragons i ELF som assisterande db coach. Detta uppdrag avslutades i förtid då Sam och Dragons HC/DC hade olika syn på ledarskapet som krävdes.

Långsiktig Satsning

Uppdraget i Örebro Black Knights är långsiktigt och innefattar heltids arbete året runt dels som coach men ännu viktigare utanför planen där Sam kommer att arbeta med få klubben att växa i form av fler spelare, coacher och ledare i alla åldrar. Långsiktigheten är kopplat till att Sams familjesituation som kommer att ändras då han i februari väntas bli pappa.

Nathalie and I expecting our first child in February and we believe living in Örebro for the next 3 years or so is a great decision for us. We both have a lot of support within the city which will be a nice environment as we become new parents. When we made this decision it was a no brainer to reach out to the Black Knights. I have a lot of love and great memories with the club. The club is filled with people who really care but it is tough because it is no ones full time job. I am hoping I can come in, along with Trevor Vasey and take initiative of revitalizing this organization. I look forward to the challenge and I believe we have the foundation to create something great here in Örebro.

Sam om framtiden

Detta rekryteringsarbete är viktigt för klubbens fortsatta utveckling och existens. Utöver rekryteringen kommer Sam också arbeta med partners. Partnerarbete är oerhört viktigt så vi kan öka intäkterna i våra befintliga samarbeten men framförallt att skaffa fler partners till vårt nätverk.

Rekrytering och Partners

Rekryteringen av spelare har under flera år varit mindre bra. Dock har 2023 varit ett avstamp för att vända detta med et gediget arbete ute på skolorna men också flera andra initiativ som varit framgångsrika. Tanken är att Sam ska fortsätta detta arbete och göra ännu mer så att vi kan bli fler spelare i alla åldrar så vi återigen kan ha lag i alla åldersgrupper. Vi behöver utveckla och utbilda fler spelare i de egna leden som de kommande åren kan flyttas upp genom systemet.

Vi behöver bli fler inom alla områden och detta kräver hårt arbete.

Rekrytering av Sam är en satsning på hela föreningen inte bara herrlaget, viktigt att få igång vår ungdomsverksamhet igen. Det gör vi bland annat genom att vara ute på skolor runt om i länet för att visa upp och sprida kunskap om amerikansk fotboll. Förutom att få in fler ungdomar i verksamheten så handlar det även om att utbilda fler coacher och lagledare.

Patrik Anshelm, ordförande i Örebro Black Knights
Patrik Anshelm, ordförande