SKIT/BRA uppmärksammas

Under lördagens match mellan Örebro Black Knights och Oslo Vikings kommer de svarta riddarna bära logotypen för projektet SKIT/BRA – ett projekt som föreningen stöttat och varit en del av sedan starten. SKIT/BRA vänder sig till Örebro-ungdomar, i åldrarna 15-18 år, och erbjuder möjligheten att arbeta med mental hälsa. ”Livet kan inte alltid vara på topp”, säger Seppe Mohammadi, Black Knights-spelare och en av projektets initiativtagare. ”I SKIT/BRA vill vi ge ungdomar konkreta verktyg för att hantera svackorna. Vi fokuserar på att stärka självkänslan och självförtroendet – inte bara när det går bra, utan framförallt när det känns skit.

Projektet startade i januari 2024 då Seppe, tillsammans med Malin Lake, tog emot sin första grupp ungdomar. Verksamheten har sedan dess expanderat och är numera finansierad av Allmänna Arvsfonden, som hjälper till att säkra verksamheten för tre år framåt. Man har dessutom byggt partnerskap med en rad företag, som valt att engagera sig i projektet.

Både Seppe och Malin har erfarenheter från elitidrott, och vad det innebär att leva i sina prestationer och den känslomässiga bergochdalbana det kan innebära. ”Den här känslan är något som många ungdomar kan känna igen sig i, oavsett om det handlar om idrott eller andra delar av livet”, säger Seppe.

Vid lördagens match mot Oslo Vikings uppmärksammar Örebro Black Knights detta viktiga projekt.
Bakom SKIT/BRA finns också Örebro Volley, ÖSK Fotboll, Örebro Hockey, KIF Örebro, Örebro Black Knights och Örebrokompaniet.

Läs mer om SKIT/BRA på www.skitbra.nu