Matchen mot Limhamn Griffins
Efter fjolårets förlust borta mot Limhamn Griffins var det ett revanschsuget lag som kom till spel på Behrn Arena i lördags. defense startade inspirerat och stoppade Limhamn på deras första drive och efter en blockad punt av Rikard Carlsson som han plockade upp i endzone för en TD så innebar det en smakstart för hemmalaget, en missad PAT så tog ÖBK ledningen med 6-0. Detta satte tonen för matchen och Black Knights dominerade denna match från start vilket statistiken tydligt visar. Black Knights hade en rushing TD av tjeckiska runningbacken Jakub Brezina (hans fjårde får året), 3 pass TD till Trevor Vasey (hans andra för året), Elliot Hammat och Jesper Lindeus. Black Knights hade även denna match en pick 6 genom Eric Murphy. Offense hade således 4 TDs, Specialteams hade 1 TD och defense hade 1 TD. Andra matchen som alla enheter gjorde TD. Vet inte när detta skedde senast, att vi nu gjort det 2 matcher är unikt för oss samt det faktum att vi gjort fem (5) interceptions på defense på två matcher är fler än vi gjort totalt de senaste åren. Försvaret har under ledning av DC Erik Törnblom satt press på motståndarnas QB samt presenterat ett bra passförsvar under de inledande matcherna, detta samtidigt som motståndarna snittat 33,5 yards rushing mot ÖBK.

Tyresö mot Carlstad Crusaders
Tyresö förlorade sin första och enda match mot Carlstad Crusaders i premiären hemma med 13-30. I matchen hade Vilgot Valeskog en bra match med 115 yards och 1 TD där QB Jared Heywood hade 11/22 15 yards med 2 INT. Detta var inte en av Jared Heywoods bättre matcher och är säkert revanschlysten och vill visa att han kan bättre. På d en defensiva sidan dominerade Malcolm Engström strort med bland annat 2 sacks och en pass break up. Malcolm är alltid ett stort hot när han är på planen.
Om Matchen på lördag
Black Knights förlorade ifjol matchen mot Tyresö hemma på Behrnarena med 29-47 där Black Knights höll Tyresö till endast 22 yards på marken men hade stora svårigheter att stoppa Tyresös passpel, där Tyresö hade hela 459 yards. Det finns anledning att tror att matchen på lördag kommer att se annorlunda ut. Tyresö har sin bästa bollmottagare i Kevin Börzei som är viktig att hålla koll på allra helst när den stora talangen Justin Boney är ute för säsongen efter skada i första matchen. En viktig spelare för Black Knights försvarare att hålla koll på är så klart runningbacken Vilgot Valeskog som började säsongen bra mot Carlstad. Ett annat hot offensivt är Rickard Olsson som mot Carlstad hade flest yards som bollmottagare. På försvaret för Tyresö är Malcolm Engström en ledande spelare som unde rde senaste åren varit en av de främsta i Sverige på den defensiva linjen. Tyresö kommer utvilade och revanschsugna efter att ha haft tre (3) byeweeks efter sin första match.

Black Knights kommer till match efter två raka vinster och bra prestationer i alla tre faser. Black Knights har en bra balans mellan gamla men drivna erfarna rävar tillsammans med flera unga killar från de egna leden samt med men kärna av spelare i sin absoluta prime. Under ledning av HC Branko och med OC Joel Isacson och DC Erik Törnblom är budskapet tydligt:
Looking forward to another game at home, against opponent that deserves a lot of respect. We know how ready to play they will be, but we have to continue focusing on us, and getting better every time we are on football field.
Branko Mutic HC inför mötet med Tyresö Royal Crowns

Offensiva Starters
- QB – Viktor Ekberg
- RB – Jakob Breina
- WR -Trevor Vasey
- WR – Jesper Lindeus
- WR – Elliot Hammar
- WR – Johannes Lindeus
- OL – Johan Ivarsson
- OL – Sebastian Törnstrand
- OL – Oscar Matérne
- OL – Damjan Tomasevic
- OL – Isac Nordström
Defensiva STarters
- DL – Martin Jäppinen
- DL – William Domfors
- DL – Jon Eriksson Zimmerman
- LB – Victor Lindberg
- LB – Rikard Carlsson
- LB- Edvin Jönsson
- DB – Eric Murphy
- DB – Donovan McConnel
- DB – Edward Anshelm
- DB- Philip Batista Gröndahl
- DB – Leo Lindqvist

/Micael Jönsson SPortchef

Du måste vara inloggad för att kunna skicka en kommentar.