John Knox ny Quarterback i Örebro Black Knights

Örebro Black Knights har skrivit kontrakt med John Knox från University of Charleston som ny Quarterback inför säsongen 2016.

– Jag är mycket glad över att vi får John Knox till oss. Jag har träffat John och känner efter våra diskussioner att han är precis den person vi behöver som Quarterback för att leda vårt lag på planen, säger Aaron Fiddler Head Coach för Örebro Black Knights och fortsätter,

– Som spelare är John en fantastisk idrottsman och man ser när han kastar bollen med styrka och hastighet att han tidigare i sin karriär spelat baseball. John kommer att bli ett mycket bra tillskott till vårt lag.

John Knox kommer till Sverige i mars för att starta träningen med laget innan säsongen drar igång i april.

– Jag ser fram emot att vara med och ta ett SM guld med Örebro och att få spela i ett nytt land och i en ny kultur, säger John Knox.

Fakta:
John Knox, University of Charleston
Hometown: Salisbury, NC
Height: 183 cm
Weight: 87 kg
4 year starter in College at QB, WR, and DB
1st team all conference selection