U19

U19-laget är till för spelare under 19 år. Här fokuserar vi på att utveckla spelare på ett individuellt plan för att göra dem till duktiga Superserie-spelare när de sedan ska ta steget upp till seniorfootball. Detta innebär att ta in kunskap inom bl.a fysträning, teknikträning, mental och teoretisk träning.

U19 har också fokus på prestation och tävling. Vi förbereder våra spelare på vad det innebär att som ett lag jobba emot gemensamt uppsatta mål och vad som krävs för att uppnå dessa – tillsammans.

Ni kan läsa mer om U19-laget på deras interna laget.se-sida.

COACHSTAB
TBA

LAGLEDARE
TBA

SPELSCHEMA

Hemma Borta
Vecka 32        
Carlstad Crusaders Karlskoga Wolves 12-aug Regementets IP 6-36
Örebro Black Knights Limhamn Griffins 12-aug Rosta Gärde Inställt pga Limhamn dragit sig ur serien
         
Vecka 33        
Kristianstad Predators Carlstad Crusaders 19-aug Kristianstad IP 16.00
Göteborg Marvels Örebro Black Knights 19-aug Kviberg 12.00
         
Vecka 34        
Limhamn Griffins Carlstad Crusaders 26-aug Hästhagens IP Inställt pga Limhamn dragit sig ur serien
Kristianstad Predators Örebro Black Knights 26-aug Kristianstad IP 16.00
         
Vecka 35        
Göteborg Marvels Limhamn Griffins 02-sep Kviberg Inställt pga Limhamn dragit sig ur serien
Karlskoga Wolves Kristianstad Predators 02-sep Nobelstadion 15.00
         
Vecka 36        
Kristianstad Predators Göteborg Marvels 09-sep Kristianstad IP 15.00
Limhamn Griffins Karlskoga Wolves 09-sep Hästhagens IP Inställt pga Limhamn dragit sig ur serien
         
Vecka 37         
Karlskoga Wolves Göteborg Marvels 16-sep Nobelstadion 13.00
Örebro Black Knights Carlstad Crusaders 16-sep Rosta Gärde 12.00
Limhamn Griffins Kristianstad Predators 17-sep Hästhagens IP Inställt pga Limhamn dragit sig ur serien
         
Vecka 38        
Carlstad Crusaders Göteborg Marvels 23-sep Regementets IP 13.00
Karlskoga Wolves Örebro Black Knights 23-sep Nobelstadion 13.00
         
Vecka 39        
2a Östra 3a Västra Kvartsfinal 1  
2a Västra 3a Östra Kvartsfinal 2  
         
Vecka 40        
1a Västra Segrare Kvartsfinal 1      
1a Östra Segrare Kvartsfinal 2